Hospodárska činnosť v roku 2024
 
Uplynul bezmála celý rok a môžeme opäť bilancovať a ako stave sú úlohy, ktoré sme si stanovili na začiatku roka. V roku 2023 sme začali s postupnou obnovou chovu pstruha potočného na nevyužívaných prítokoch našich pstruhových revírov. Na základe získaných výsledkov z jednotlivých prítokov sme si pre rok 2024 stanovili ambicióznejšie ciele, ktoré sa nám podarilo z veľkej časti naplniť.
 
Jednou z najväčších zmien bol prechod z dvojročného chovného cyklu na jednoročný. Nevyhli sme sa ani úprave splavov, výstavbe nových, príprave úkrytov, monitoringu predátorov a množstvu času stráveného v teréne. Pokračoval aj chov pstruha potočného zo zakúpených ikier, s ktorým už máme skúsenosti z minulých rokov a ktorý prináša nemalé benefity z hľadiska ďalšej reprodukcie. Každým rokom plánujeme chov optimalizovať a prispieť k navýšeniu zarybnenia, ale hlavne k zachovaniu našich pôvodných druhov, ktoré sú dlhodobo na ústupe. O výsledkoch jednotlivých výlovov sme vás pravidelne informovali na našej Facebook stránke, ktorá prinášala informácie z hospodárskeho diania našej organizácie.
 
Ďalšou témou na našich pstruhových vodách bolo vyčlenenie úseku s režimom „Chyť a pusť“ na revíri Pružinka, o ktoré nás zaviazali členovia na členskej schôdzi. K nastaveniu režimu slúžil aj ichtyologický prieskum, s ktorým nám pomohli ichtyológovia z RADY SRZ. Ten nielen potvrdil potenciál revíru, ale aj príjemne prekvapil početnosťou a druhovým zastúpením. Daný úsek sa podarilo zarybniť aj staršou generáciou pstruha potočného a pstruha dúhového do dĺžky 60 cm, ale boli tu vysadené aj exempláre do 70 cm.
 
Rovnako ako na pstruhových vodách, aj naše kaprové revíry si vyžadujú celoročnú starostlivosť. Pravidelným prevzdušňovaním sme znižovali množstvo nahromadených plynov pod ľadovou prikrývkou. Aj keď slabšie zimy nám v posledných rokoch pomohli s prevzdušňovaním, zároveň však otvorili dvere našim najčastejším rybožravým predátorom – kormoránom. Podobne ako niektoré ďalšie organizácie, aj naša sa aktívne zapája do riešenia tohto nekončiaceho problému ich plašením a odstrelom. Zároveň sa každým rokom zapájame do ich celoslovenského monitoringu, vďaka ktorému plánuje Slovenský rybársky zväz v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia riešiť tento celoeurópsky problém.
 
Postupným otepľovaním v skorých jarných mesiacoch prichádzal na rad neres jednotlivých druhov rýb, počnúc neresom štuky, zubáča až po neres lieňa. Keďže násady rýb nám v posledných rokoch výrazne rástli, zameriavame sa čoraz viac na prirodzený neres a tým využitie potenciálu našich revírov. Už je to druhý rok od dohodnutej spolupráce s kolegami zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a Slovenskej energetiky, ktorí nám opäť podržali potrebnú výšku vodnej hladiny v dobe neresu na revíroch Váh č.10 a Nosicko - Kočkovský kanál. Túto možnosť sme v roku 2024 využili opakovane pri nerese rýb, čo prinieslo fantastické výsledky. Súčasne sme využili aj naše možnosti a podporili neres dravých druhov rýb výrobou hniezd na výter, ktoré sa na väčšine revírov osvedčili. Neres na našich uzatvorených vodách je komplikovanejší, preto sme ku každému revíru pristupovali individuálne. Na niektorých revíroch sa po jarných dažďoch voda prirodzene zdvihla a zaplavila príbrežnú vegetáciu, čo naštartovalo neres rýb. Na niektorých iných revíroch sme neresu museli trochu „pomôcť“, a to napríklad umelým pridvihnutím hladiny na VN Ihrište a Štrkoviskách v Beluši. Tam, kde nebola možnosť manipulácie s výškou hladiny, sme inštalovali pomocný materiál pre neresenie rýb.
 
Popri množstve zarybnení sme sa venovali aj zveľaďovaniu našich revírov. Spolupráca s SVP nám umožnila vrhnúť sa na niektoré náročné projekty. Popri povodňových opatreniach nám opravili zničené časti revírov, na ktoré nebolo v našom rozpočte miesto. Vyčistili zanesené časti na Pružinke a Lednici, opravili brehy chovných rybníkov. Vyťažený materiál nám pomohol na opravy v ďalších revíroch. Podobné práce prebiehali aj na Štrkoviskách v Beluši, ktoré sa podarilo hospodárovi rozšíriť a upraviť na nepoznanie. Pre zvýšenie komfortu sme sa aj v tomto roku vrhli na opravu ciest pre prístup k revírom Nosicko-Kočkovský kanál, štrkoviská Beluša, Lednické Rovne a Horenická Hôrka. Naviac sme rozšírili miesta na parkovanie, opravili brehy a vykonali množstvo ďalších prác.
 
Počas roka sme s pomocou ichtyológa zorganizovali prieskum na časti revíru Váh – kaskády, pokúsili sa odloviť generačné mreny na ich ďalšiu reprodukciu, vylovovali záplavové jazierka, vylovovali a premiestňovali ryby z častí revírov pred bagrovaním a z vysychajúcich častí revírov, a rovnako aj vylovovali nežiadúce druhy rýb (napr. slnečnica pestrá). Venovali sme sa aj pestrejšiemu zarybneniu, a to druhmi ako úhor európsky, lieň sliznatý, mieň sladkovodný, jeseter malý či podustva severná. Do práce s násadami, ale aj pri niektorých výlovoch sme zapojili aj našu mládež.
 
Zamerali sme sa aj na úbytok úlovkov šťuky severnej a posilnili jej zarybnenie na hranicu 500 kg a 11 tisíc kusov štuky rýchlenej, ktorá bola vysadená na miesta s početným neresom sprievodných druhov. Podobnú podporu sme venovali aj zubáčovi, pri ktorom sa darí aj jeho chov na chovných rybníkoch a výter z umelých hniezd. Už tretím rokom nezabúdame ani na športových rybárov a vysádzame v obmedzenom množstve aj kapra 70+. O výsledku jeho vysádzania sme sa mohli presvedčiť aj na jarných pretekoch, kde boli tieto ryby ulovené nielen výhercami pretekov.
 
Zrealizovali sme výlov chovného rybníka na Prúdoch, z ktorého boli násadami kapra, zubáča a sprievodných druhov zarybnené naše revíry. Už tretím rokom pokračuje revitalizácia (odbahnenie) Štrkoviska Horenická Hôrka aplikovaním anaeróbnych baktérií, ktorá prináša pekné výsledky aj na prírastkoch rýb.
 
Z administratívnej časti spomeniem uskutočnený proces „revírovania“, ktoré priniesol úpravy na niektorých revíroch, konkrétne odčlenenie Štrkoviska Beluša od Váhu (pod samostatné číslo), vyčlenenie chovného potoka na revíri Lednica, vznik neresísk a zimovísk, odčlenenie časti Pružinky na revír CHaP. Prebehlo ich nové označenie, nastavenie zarybnenia, a určenie hospodárov pre tieto revíry.
 
Tak ako v minulosti, aj v roku 2024 sme zarybnili naše revíry kvalitnými násadami z overených zdrojov. Opäť sa nám podarilo získať násady aj nad rámec nášho finančného rozpočtu, ktoré určite pomôžu k zatraktívneniu našich revírov.
 
Zarybnenie našich revírov za rok 2024
 
kapor K2 (do 40cm) 5000 kg
 
zubáč rýchlený (5cm) 24 000ks
 
kapor K3 (45-55cm) 7100 kg
 
zubáč 1-ročný 7 000 ks
 
kapor nad 70cm 100 kg
 
zubáč 2-ročný 70 kg
 
lieň 3-ročný 150 kg
 
šťuka rýchlená 11 000 ks
 
podustva severná 25 000 ks
 
šťuka 1-ročná 490 kg
 
jeseter 1-ročný (20cm) 882 ks
 
úhor „odkŕmené monté“ 2 000 ks
 
mieň 4 000 ks
 
pstruh potočný ikry 40 000 ks
 
pstruh dúhový 1-ročný 200 kg
 
pstruh potočný rýchlený 46 000 ks
 
pstruh dúhový 2-ročný 2 000 kg
 
pstruh potočný 1-ročný 10 000 ks
 
pstruh dúhový nad 40cm 50 kg
 
pstruh potočný 2-ročný 500 kg
 
lipeň tymianový 1-ročný 50 kg
 
pstruh potočný nad 40cm 150 kg
 
Zarybnenie z vlastného odchovu
 
kapor K1, K2 (do 35cm) 350 ks
pstruh potočný 1-ročný 9997ks
kapor K70 7 ks
 
zubáč 1-2ročný 154 ks
 
plotica, červenica 30kg
 
Pripravil Marián Mierný - hlavný hospodár
1 K2 - z našich financií 2000kg + za prostriedky Rady SRZ 3000kg
2 Výlov pstruha potočného k dátumu uzávierky nebol ukončený